Artık Para da Sanal Oluyor!

Şuanda içinde yaşadığımız dünya düzeninde hâlâ ‘’gerçek’’ para yani kağıt ve metal para kullanıyoruz. Fakat, 5-10 yıl içerisinde bu durum değişebilir. International Journal of Electronic Business derg..
Görsel Telif:

Şuanda içinde yaşadığımız dünya düzeninde hâlâ ‘’gerçek’’ para yani kağıt ve metal para kullanıyoruz. Fakat, 5-10 yıl içerisinde bu durum değişebilir. International Journal of Electronic Business dergisinde yayımlanan bir araştırma göre; finansal işlemlerin gittikçe cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar gibi taşınabilir elektronik cihazlara entegre edilmesiyle ‘’gerçek’’ para tarihe karışabilir.

Almaya’daki University of Augsburg ve Jürgen Moormann of Frankfurt School of Finance & Management’dan, Key Pousttchi ve Josef Felten yayımladıkları çalışmada, sosyal medyanın ve taşınabilir cihazların bankalar tarafından nasıl artan bir şekilde değerlendirildiğini ve bireysel müşterilerin bu teknolojilere nasıl entegre edildiğini açıklıyorlar.

Teknolojinin gelişmesiyle artık yeni finansal terimlerle de karşılaşmaya başladık. Online barter sistemi ve sanal paralar bunlardan sadece birkaçı. Artık alım satım işlemleri yaparken, faturalarımızı öderken, bağışta bulunurken yani birçok işlemimizi gerçekleştirirken banka bakiyelerindeki sanal rakamlarımızı kullanıyor, kredi çekerken bile otomatiğe alınmış konuşmalarla muhatap oluyoruz. Bütün bunları düşününce araştırmacıların tahmini çok da şaşırtıcı değil.

Fakat, gelecek trendleri daha iyi anlamak için, araştırmacılar interaktif ve sistematik bir tahmin metodolojisi olan Delphi çalışması da yürüttüler. Bu araştırmanın sonuçlarına göre ise, mobil bankacılık önümüzdeki on yıl süresince büyümeye devam edecek fakat geleneksel işlemler de en az önümüzdeki 5-10 yıllık sürede yine üstün olacak gibi görünüyor.

Finansal evrimin, finans kuruluşları tarafından alttan desteklenmesi biraz daha yavaş kabul edilebilir bir durum olabilir. Çünkü özellikle sosyal medya ve ağ iletişimi çağında, müşteri banka ilişkileri hala büyük önem arz ediyor. Araştırmacıların bu çalışması gösteriyor ki bankaların yeni iletişim araçlarıyla ve yeni erişim metotlarıyla standart süreçleri desteklemesine rağmen direkt, kişisel iletişim ile ilgili karmaşık sorunlar bir süre daha devam edecek fakat sanal paralara ve sanal banka işlemlerine entegre olan insanlar ”gerçek” para kullanımından da gitgide uzaklaşacaklar.

Kaynak:

Inderscience. (2015, April 21). Ten more years of real money?. ScienceDaily. Retrieved May 3, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150421084403.htm

 

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv