Antarktika’da Görülen Işık Halkası

Havadaki buz kristalleri Güneş ışınlarını bir halka içine alarak Antarktika’nın doğusunda gökyüzünde görsel bir şölen meydana getirdi. “22 derecelik ışık halkası (halo)” olarak isiml..
Görsel Telif:

Havadaki buz kristalleri Güneş ışınlarını bir halka içine alarak Antarktika’nın doğusunda gökyüzünde görsel bir şölen meydana getirdi.

“22 derecelik ışık halkası (halo)” olarak isimlendirilen bu fenomen, Güneş ışınlarının yüksek bulutlardaki oldukça küçük, 6 kenarlı buz kristallerinden geçmesi sonucu oluşuyor. Kristaller gelen ışığı 22 derecelik bir açı ile kırarak adeta prizma gibi davranıyor. Farklı şekillerdeki milyonlarca kristal, ışığı bükerek Güneş etrafında bir halka oluşturabilir. Bu halkalar kutup bölgelerinde dramatik bir şekilde görünür olsa da, ekvator da dahil olmak üzere Dünya’nın her yerinde oluşabilirler. Halkalar; parheli ya da “Yalancı Güneş” olarak bilinen parlak ışık noktaları şeklinde de oluşabilir.

Parheli-bilimfilicom

1 Nisan 2015 ‘te Kamboçya Battambang’de oluşan Parheli (solda)

Kapak fotoğrafına yerleştirdiğimiz bu görsel ise; 2013 yılında İtalyan fotoğrafçı Enrico Sacchetti tarafından, Dünya’nın en soğuk yerlerinden birisi olan Antarktika Platosu’nda yürütülen İtalyan-Fransız ortaklı bir araştırma sırasında Concordia İstasyonu‘nda çekildi. Havadaki buz, bir ışık şovu ortaya koyarken, buz kaplı istasyon ise araştırmacılara gezegenimizin tarihi üzerine çalışmalar (Atmosfer gazlarının kar kaplı kabarcık katmanlarının verileri toplanarak ve zamanla Gezegenimizin geçmiş iklimlerine dair bir arşiv oluşturulması) yapma fırsatı sunuyor. Concordia çevresindeki buz çekirdekleri en az 800.000 yıllık geçmişe dair en eski atmosferik karbondioksit kayıtlarını sağlıyor.


Kaynak: ScienceNewsVol. 189, No. 1, January 9, 2016, p. 32

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv