Alerji ve Kanser İlişkisi

Kendimden bildiğim için, alerji gerçekten başa çıkılması zor bir hastalıktır. Neye, ne zaman, nasıl tepki vereceğinizi bilmezsiniz. Kronik alerjiniz varsa, burun akıntıları, hapşırmalar, öksürükler ve..
Görsel Telif:

Kendimden bildiğim için, alerji gerçekten başa çıkılması zor bir hastalıktır. Neye, ne zaman, nasıl tepki vereceğinizi bilmezsiniz. Kronik alerjiniz varsa, burun akıntıları, hapşırmalar, öksürükler ve kaşıntılar yoldaşınızdır. Uzun süren teşhis ve tedavi döneminden sonra bile tam olarak hastalığı atlatmış sayılmazsınız. Hal böyleyken vücudunuza sürekli almanız gereken antihistaminikler ile dost olursunuz. Bu makaleyi okuduğumda kendimi biraz da olsa şanslı hissettim, zira alerjinin iyi şeylere vesile olabileceğini hiç düşünmemişim.

University of Ilinois’den bir grup araştırmacı, alerjisi olanlarda glioma türü beyin tümörlerinin daha az göründüğünü saptamışlar.  Glioma türü beyin tümörleri çok sık rastlanan ve çoğunlukla kötü huylu olan tümörlerdir. Gliomalar, sinir sisteminde sinyalleri ileten nöronları destekleyen glia hücrelerinin aktivitesini bozarlar.

419 Glioma türü beyin tümörü olan hastalarda yapılan araştırmada, tek bir maddeye alerjisi olanların %11’inde, 4 farklı alerjiye sahip hastaların ise %64’ünde daha az olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmada, alerji tanısının ve hastaların yaşının glioma riski ile bir ilişkisi olmadığına değinilirken, öte yandan oral antihistaminik kullanımının glioma riskini azaltabileceği yönünde bulgulara da yer verilmiştir.

Makalenin Orijinal Hali

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv