Aksiyon İçerikli Video Oyunları Öğrenmeyi Geliştiriyor

Aksiyon oyunları oynamak yalnızca oyunda öğretilen yetenekleri değil bunun yanında öğrenme yetisini de geliştirmektedir.  Rochester Üniversitesi’nden Prof. Daphne Bavelier: ‘’Bizim ve diğer araş..
Görsel Telif:

Aksiyon oyunları oynamak yalnızca oyunda öğretilen yetenekleri değil bunun yanında öğrenme yetisini de geliştirmektedir. 

Rochester Üniversitesi’nden Prof. Daphne Bavelier: ‘’Bizim ve diğer araştırmacıların yaptığı çalışmalar gösteriyor ki; aksiyon oyunu oynayanlar oyunlardaki çoğu görevin hakkından başarıyla gelebiliyorlar. Bu yeni çalışmada ise; bu kişilerin herkesi gölgede bırakacak kadar iyi birer öğrenici olduklarını ortaya koyuyoruz. Ve beynimiz ne yaparsak yapalım ileriye yönelik tahminlerde bulunur. Bu tahminleri de modeller yahut şablonlar oluşturarak yapar’’ diyor. “İyi modelleme iyi performans demektir’’ diyen Bavelier aksiyon oyunu oynamanın modellemeyi geliştirdiğini vurguluyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences ‘da yayınlanan makaleye göre; aksiyon oyunu oynayanlarla oynamayanlar arasındaki görsel performans farklılıkları karşılaştırıldığında, oyun oynayanların üstün başarısı; beyinlerinin daha verimli ve doğru bir şekilde görev yahut ödevlerini şablonlaştırabilmesinden kaynaklanıyor.

Video Alıştırmaları

Bavelier ve arkadaşları hız ve bol aksiyonlu oyunların bağımlılarının iyi modelleme yetilerinin oyunlara bağlı olup olmadığını belirlemek için deneyler geliştirdiler. Video oyunu oynama deneyimine sahip kişiler deneye katılımcı olarak alındılar. İlk gruba 9 hafta boyunca 50 saat aksiyon (Call of Duty gibi), diğer gruba ise aksiyonsuz oyun (The Sims gibi) oynama görevi verdi. Elde edilen bulgular neticesinde; aksiyon oyunlarını oynayan katılımcıların kontrol grubuna nazaran modelleme kabiliyetini geliştirdikleri görüldü. Artık araştırmacılar aksiyon içerikli video oyunlarının modellemeyi nasıl geliştirdiğini anlamak için sinirsel modelleme üzerine yoğunlaştılar.

Öğrenmenin Ölçülmesi

İki farklı gruba verilen ödevlendirmede, aksiyon oyunu oynayanlar daha hızlı ve güzel model oluşturmuş, görevleriyle baş edebilmişlerdir. İyi bir öğrenici olmak demek, hızlı, aynı zamanda da doğru modelleme yetisine sahip olmak, geliştirmek ve sonuç olarak da daha etkili bir performans sergileyebilmektir. Ve aksiyon oyunu oynamak bu süreci destekliyor.

Bavelier: “Algısal öğrenme görevine başlayan aksiyon oyunu tutkunlarının aksiyon oyunu oynamayanlardan pek farkı yoktu ve iyi bir modelleme ile üstünlük elde edemediler. Doğru modeller yerine hızlıca elde edilmiş kıvrımlı –net olmayan- modeller sergilediler” diyor. 

Daha sonradan araştırmacılar aksiyon oyunu oynayanların gelişen performanslarının devam eden bir etmen olduğunu saptadılar. Testler bir yıl sonra birkaç ay boyunca tekrarlandı ve üstün başarı gösterdikleri görüldü. Bu durum da bizlere  daha iyi modellemeler oluşturmakta kullanılan bu yetinin korunduğunu gösteriyor. 

Araştırma ekibi şimdilerde de modelleme kabiliyetinde anahtar rolü oynayan aksiyon oyunlarının özelliklerini araştırıyorlar. Aksiyon oyunu dışındaki oyunların da aynı etkiye sahip olabileceğini belirten Bavelier: ‘’Diğer oyunlar hızlı bir tempo ya da oyuncunun dikkatini bölmeyi gerektirebilecek tarzda oyunlar olabilir ve farklı zaman dilimlerinde öngörüde bulunabilmelerine fırsat sunabilir’’ değerlendirmesinde bulundu.

[su_spacer size=”40″]

Kaynak:  University of Rochester

Makalenin orijinal adı ve Doi numarası:

Vikranth R. Bejjanki, Ruyuan Zhang, Renjie Li, Alexandre Pouget, C. Shawn Green, Zhong-Lin Lu, and Daphne Bavelier. Action video game play facilitates the development of better perceptual templates. PNAS, November 10, 2014 DOI: 10.1073/pnas.1417056111

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv