Akıllı Telefonların Pil Ömrü Uzatılabilir mi?

Yeni nesil akıllı telefonların bataryaları ile ilgili, neredeyse bütün kullanıcıların yaşadığı bir sorun var: şarj süresi. Akıllı telefonların bataryalarının, birgün mutlaka verimliliğini kaybedeceği ..
Görsel Telif:

Yeni nesil akıllı telefonların bataryaları ile ilgili, neredeyse bütün kullanıcıların yaşadığı bir sorun var: şarj süresi. Akıllı telefonların bataryalarının, birgün mutlaka verimliliğini kaybedeceği aşikar. Fakat, iş o noktaya gelmeden önce, telefonun bataryasını en iyi şekilde kullanmanın da birkaç yöntemi var.

Tabii ki, yeni bir batarya almayı ya da kendi bataryası olan taşınabilir şarj cihazlarını kullanmayı bir seçenek olarak görüyor olabilirsiniz. Fakat, telefonun kendi bataryasının verimini arttırmak için neler yapılabilir?

İngiltere’deki University College London’dan kimya mühendisi Paul Shearing’in belirttiğine göre; ilk olarak özellikle kullanmıyorken GPS ve Wi-Fi servislerini kapatmak şarjın bitme süresinin bir miktar uzamasına yardımcı oluyor. Bu ilk adımdan sonra, batarya verimin artırılabilmesi isin yapılabilecek birkaç işlem daha var.

Akıllı telefonlar, içlerindeki uygulamaların güncel tutabilmek için fazla miktarda enerji harcarlar. Sıklıkla kullanılmayan uygulamaların arka plan yenilemelerini kapatmak, bu enerji kaybının en aza indirilmesinde yardımcı olacaktır. Aynı konu, bildirimler için de geçerli. Örneğin; sosyal medya hesaplarınıza gelen beğenmeler ve yorumlar anlık olarak bir anlam ifade etmiyorsa, ya da gelen maillerinizi anlık olarak okuyup cevaplamak gibi bir zorunluluğunuz yoksa, bu tarz uygulamaların bildirimlerini kapatmanız enerji tasarrufunu artıracaktır.

Yukarıda yapılabilecek birkaç güç tasarrufu yöntemi dışında, bataryanın şarjının bitme süresinin oldukça uzatılması tabii ki lityum-iyon bataryaların kapasitesinin sınırlı olmasından dolayı imkansız. Ayrıca, Los Alamos National Laboratory’den Lloyd Gordon’un belirttiğine göre, telefonun hangi sıklıkla şarj edildiğinin ya da telefonun ne kadar uzun süre şarjda bırakıldığının da batarya ömrünün bir ilişkisi yok.

Örneğin, telefonun kısa süre şarjda kalmasının bataryanın şarjının daha uzun sürede bitmesini sağlayacağı sadece bir yanılgı. Belirli noktalarda lityum-iyon bataryaların daha hızlı şarj olduğu gerçeği var. Yani, telefonunuzu yarım saat şarj edecek vaktiniz varsa telefonun şarjı %50 iken şarj etmek, %30 iken şarj etmekten daha verimli olabilir, telefonun şarjı %50 iken daha hızlı dolabilir. Fakat, telefonunun tam olarak hangi anda şarj edileceğinin takibinin yapılmasının, yukarıda bahsedilen verimlilik farkı oldukça düşük olduğundan çok da bir önemi yok.

Bu konudaki diğer bir yanlış anlaşılma da, telefonun gece boyu şarjda bırakılması ile ilgili. Düşünülenin aksine telefonun bütün gece şarjda bırakılması, Shearing’in belirttiğine göre, bataryanın ömrünü azaltmıyor. Çünkü, batarya tam dolduktan sonra, daha fazla şarjı kabul edemiyor. Birçok akıllı telefon üreticisinin ürünlerinin içerisine yerleştirdiği sistemler sayesinde, telefon uzun süre şarjda kalsa dahi akımın kesilmesi sağlanıyor. Yani batarya zarar görmüyor. Bu batarya düzenleme sistemleri yalnızca bataryaya gelen akımın kesilmesini sağlamıyor, aynı zamanda batarya içerisindeki enerjinin de çok fazla miktarda salınmasını engelliyor.

Yeni nesil cep telefonları özelliklerinden ve sundukları hız performanslarından dolayı (işlemci ve ekran kaliteleri gibi. ) fazla enerjiye ihtiyaç duyuyorlar. Lityum-iyon bataryalarının kapasitelerinin de kısıtlı olmasından dolayı, şarj süresini uzatmak için yapılacak şeyler de kısıtlı. Yani, yeni batarya teknolojileri mobil cihazlarda kullanılacak hale getirilene kadar bu sorun devam edecek gibi görünüyor.


Kaynak: Elizabeth Palermo, ”Here’s How To Extend Your iPhone’s Battery LifeLive Science Retrieved on 20 Dec 2015 from http://www.livescience.com/53151-how-to-extend-iphone-battery-life.html


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv