Akdeniz plastik kirliliğin en yoğun olduğu deniz

Görsel: WOLFRAM BURNER/FLICKR Yüz binlerce ton plastik atık her sene denizleri ve okyanusları aynı zamanda da buradaki hayatı çok büyük ölçüde tehdit etmekte.. Biriken plastikler dereceli olarak insan..
Görsel Telif:

Görsel: WOLFRAM BURNER/FLICKR

Yüz binlerce ton plastik atık her sene denizleri ve okyanusları aynı zamanda da buradaki hayatı çok büyük ölçüde tehdit etmekte.. Biriken plastikler dereceli olarak insan hayatını da her geçen gün daha fazla olumsuz etkiliyor.
Doğurganlığın düşmesi, kanser, kolera , tifo gibi hastalıkların başı çektiği ve bulaşıcı neredeyse her hastalığın bulunduğu bu kirlilik kaçınılmaz derecede artmakta ve her geçen gün önlem almak daha da zorlaşmaktadır.

Plastik moloz ve atıklar Akdeniz ‘de birikiyor öyle ki okyanuslardaki girdaplarda bulunan plastik yığınla neredeyse aynı seviyede bir kirlilik mevcut. Bilinen beş büyük döngü Hint Denizi, Atlantik ve Pasifik okyanusunda bulunuyor.

Dün PLOS ONE‘da yayımlanan çalışmada, bilimciler balık ağları ile çöpleri toplayıp incelediklerinde ağa  takılanların neredeyse %80 oranında mikroplastik içerdiğini gördüler. ( 5 milimetreden daha kısa plastik çöpler yığını)

Bu kadar küçük parçaların denizlerde bulunması tehlikeyi bir kaç kat daha büyütüyor. Çünkü neredeyse tüm deniz canlıları -en küçük boydakiler bile- bu büyüklükteki çöpleri ve atıkları yemeye çalışabilir hatta yutabilir. Tüm dünya sularının %1’inden daha azını oluşturan Akdeniz, tüm deniz canlılarının (göç zamanlarındaki değişim hesaba katıldığında) %4 ila %18’ini barındırıyor. 

 


Referans : sciencemag.org, Mediterranean Sea a major zone of plastic pollution, news.sciencemag.org/sifter/2015/04/mediterranean-sea-a-major-zone-of-plastic-pollution


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv