7 Korkutucu Okyanus Canlısıyla Tanışın

Gümüş Balta Balığı Bilim insanları bu ince ve korkutucu yaratığı bulmak için okyanusun en derinlerine gitmek zorunda kaldılar. Bu yaratıklar tatlı suda büyüyen ve nispeten biraz daha şirin olan akraba..
Görsel Telif:

Gümüş Balta Balığı

gümüş balta balığı

Bilim insanları bu ince ve korkutucu yaratığı bulmak için okyanusun en derinlerine gitmek zorunda kaldılar. Bu yaratıklar tatlı suda büyüyen ve nispeten biraz daha şirin olan akrabalarından farklı. Boyutları 2.8 cm ile 12cm arasında değişen Gümüş Balta Balıkları aynı derinlikte yaşadıkları diğer balıklara oranla biraz daha küçüktürler.

Damla Balığı (Blobfish)

blobfish

İlk bakışta bir pudingi andıran bu yaratık 2013 de Dünyanın en çirkin hayvanı seçilmiş. Derisi okyanusun en derinlerinde yaşamaya uygun olan bu yaratık yüksek basınç altında rahatlıkla yaşamını sürdürebilir. Dış görünüşüne baktınız zaman bu yaratığın kassız olduğunu düşünebilirsiniz fakat iş avlanmaya geldiği zaman kaslarını ve ağzını oldukça verimli kullanabilir.

Sivri Dişli Balık ( The Flagtooth)

the fangtooth

Zırhlı bir şövalyeyi andıran bu balık su altının pitbullu olarak da bilinir.  Dış görünüşü hırçın olmasına rağmen bu yaratık avlanırken o kadar da başarılı değildir. Bunun sebebi de gözlerinin diğer su altı canlılarına göre daha az gelişmiş olmasıdır. Yani bu yaratık avına doğru hareket ederken aslında avının sadece orada olduğunu tahmin ederek hamle yapar.

Deniz Hıyarı

deniz hıyarı

Vücudu sosisi ya da bir salatalığı andıran bu canlılar 3 ila 60 cm boyunda olabilirler. Vücutlarının dışında avlanmaya da yarayan dokunaçları vardır.  Genellikle deniz kıyılarına yakın ve sığ yerlerde rastlanılır. En önemli özellikleri ise kendilerini sıvıya dönüştürme becerileridir. Bu özellikleri sayesinde istedikleri her aralıktan geçebilirler ve tekrar eski hallerine dönebilirler.

Goblin Köpekbalığı

goblin köpekbalığı

Garip bir tür köpek balığıdır. Derin denizlerde yaşarlar. Dişleri ağız içerisine rastgele dağılmış gibi bulunur. Çene yapısı ısırma anında kafasından bağımsız hareket edebilir ve öne atak yapabilir. Yengeç, kalamar ve derin sularda yaşayan balıklarla beslenirler.

Flamingo Dil Salyangozu

dil salyangozu

Bilimsel adı Cyphoma gibbosum olan flamingo dilli salyangoz atlas okyanusunun batısındaki tropik sularda yaşarlar. Bu canlının sahip olduğu renkli desenlerin kabuğunda olduğunu düşünen bilinçsiz dalgıçların kontrolsüz toplaması yüzünden nadir bulunan bir canlı haline gelmiştir. Üzerinde yaşadığı yumuşak mercanların canlı dokularını yiyerek beslenir.

Fener Balığı

fener balığı

Yüzünün önüne sarkan “feneri” ile denizin derinliklerindeki karanlıkta ışık yaparak ufak balıkları avlar. Vücudu çok yassıdır, büyük bir kafası ve çok büyük bir ağzı vardır. Sırtında iki yüzgeci ve dikenleri vardır. Türkiye’de Akdeniz, Ege denizi ve Marmara denizinde bulunur. Ayrıca Atlas Okyanusunda da bulunur. Ortalama 40 ila 60 cm boyunda olurlar. Tutulmuş olan en büyükleri 150 cm dir.

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv