Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Son günlerde 3D yazıcılarla hemen her şeyin yazdırılabildiğine tanık oluyoruz: Spor arabalar, yiyecekler ve hatta insan derisi. Fakat yine de teknolojinin ulaşamadığı bir takım nesneler yok değildi. Örneğin saç ve kürk gibi kıllardan oluşan ince yapıların yoğun dizilerini yazdırmak, hem tasarım hem de yazdırma aşamasında devasa hesaplama zamanlarına ve gücüne gereksinim duyuyordu. Media Lab'ın yeni tekniği ile artık bu gibi yapıları da yazdırmak mümkün olacak.

Araştırmacılar tarafından bir yüzük üzerine tutturulmuş 3D yazıcı çıktısı kıllar görülüyor.


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde bulunan Media Lab araştırmacıları, saç benzeri yapıların modellenmesi ve yazdırılması için geliştirdiği yöntem oldukça hızlı ve verimli. Ekip, alışılmış bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı kullanarak tek tek binlerce saç telini çizmek yerine, yapılandırdıkları yazılım platformunu kullanıyorlar: Cilllia. Böylece binlerce saçın açısını, kalınlığını, yoğunluğunu ve uzunluğunu dakikalar içinde belirleyip, tasarımı tamamlamış oluyorlar.

Bu yeni yazılımı kullanarak tasarlanan saç benzeri yapıların dizisi 50 mikronluk bir çözünürlükle dizayn ediliyor. Parametreleri değiştirerek diş fırçası kılından, ipeksi kürklere kadar değişen farklı yapılar üretebiliyorlar. 3D yazdırma işlemi, uygun bir yazıcı kullanılarak düz ya da dalgalı yüzeyler üzerinde gerçekleştirilebiliyor.

Projenin bir parçası olarak geliştirilen bitmap üretme yazılımı Cilllia'nın bu başarıdaki rolü büyük. Ekip üyelerinden Jifei Ou şöyle açıklıyor: "Bitmap üretmek demek, 3D yazıcının doğrudan okuyabileceği dosyalar üretmek anlamına geliyor; yani alışılmış 3D modelleme ve dilimleme süreçlerinden geçmeye gerek kalmadan."

Tüylü yüzeyin titreşimleri sayesinde, nesnelerin yüzey üzerinde önceden belirlenmiş yollar izlemeleri sağlanabiliyor.


Araştırmacılar, yazıcıdan çıkartılan tüylü yüzeylerin pek çok farklı kullanım alanı olabileceğini düşünüyor. Örneğin bu tür yüzeylerin, üzerlerine bırakılan nesnelerin yarattığı titreşime bağlı olarak ağırlık sıralaması yapması mümkün. Ya da bu yüzeylere bir mikrofon tutturulduğunda, bir parmağın hangi yönde ve ne hızda dokunduğunu algılayabilen bir sensör haline gelebiliyorlar. 
Kaynak: MIT, "Need hair? Press “print”"
< http://news.mit.edu/2016/3-d-print-hair-0617 >


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir