3D Yazıcı Ürünü Diş, Ağız Sağlığımızı Koruyabilecek

Diş fırçalamak tarih olabilir Bir diş mi kaybettiniz? Yakında diş hekiminiz size başka bir diş yazabilecek ve bu diş aynı zamanda ağzınızı da temiz tutacak. Yapay bir diş veya diğer diş tedavileri içi..
Görsel Telif:

Diş fırçalamak tarih olabilir

Bir diş mi kaybettiniz? Yakında diş hekiminiz size başka bir diş yazabilecek ve bu diş aynı zamanda ağzınızı da temiz tutacak.

Yapay bir diş veya diğer diş tedavileri için uygun hale gelmek, kötü tada sahip ağız dolusu yapışkan ve kalıplar gerektirebilir. Fakat şimdi diş hekimleri yüksek teknolojili dijital taramaya ve 3 boyutlu yazdırmaya geçiyorlar. Bu geçiş, ağız temizliğinizi artırabilecek daha gelişmiş malzemelere kapı aralıyor.

Hollanda’daki Groningen Üniversitesi’nden Andreas Herrmann ve iş arkadaşları bir plastik geliştirerek bakterileri öldüren bir dişi 3 boyutlu olarak yazdırdı. Takım bunun önemli bir konu olduğunu, çünkü bakterilerin mevcut implantlara verdiği zararın sadece ABD’de hastalara milyonlarca dolar masraf oluşturduğunu söyledi.

Takım, mevcut diş reçine polimerlerinin içine antimikrobiyal dörtlü amonyum tuzları (dördüncü seviye amonyum tuzlar –

Quaternary Ammonium Salt) yerleştirdi. Tuzlar pozitif yükle yüklendi ve bu sayede negatif yüklü bakteri zarlarını parçalayarak patlamalarına ve ölmelerine neden oldu. Hermann, “malzeme bakteriler ile temas edince onları öldürüyor, fakat diğer taraftan insan hücrelerine karşı zararlı değil,” diyor.

Ardından bu karışımı 3 boyutlu bir yazıcıya koydular, morötesi ışıkla sertleştirdiler ve protez diş ile diş telleri gibi bir dizi nesne yazdırdılar. Antimikrobiyal özelliklerini denemek için malzeme örneklerini tükürük ve diş çürümesine neden olan Streptococcus mutans bakterisi karışımıyla kapladılar. Tuz eklenmeyen bir kontrol örneğinin elde ettiği yüzde 1’den az bir miktar ile karşılaştırdıklarında, malzemenin bakterinin yüzde 99’undan fazlasını öldürdüğünü buldular.

Takım, örnekleri tükürük ve bakteri karışımında sadece altı gün bıraktığı için, malzemenin hastalara sunulabilmesinden önce daha fazla testin yapılması gerekiyor. “Klinik kullanım için bu süreyi uzatmamız ve diş macunu ile olan uyumluluğunu araştırmamız gerekiyor,” diyor Herrman.

Ayrıca plastiğin bir diş olarak kullanılmak üzere yeterince güçlü olduğunun onaylanması gerekiyor, fakat bunun çok uzun zaman almayacağını düşünüyor. “Bu tıbbi ürünün yakın gelecekte öngörülebilir bir uygulaması var, yeni bir ilaç geliştirmekten çok daha kısa zaman alacak.”


Kaynak : 3D printed teeth to keep your mouth free of bacteria, https://www.newscientist.com/article/dn28353-3d-printed-teeth-to-keep-your-mouth-free-of-bacteria/


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv