2014 IG Nobel Sinirbilim Ödülü

2014 Ig Nobel Sinirbilim Ödülü : Tostta İsa’nın Yüzünü Görmek Bu yıl 24.sü düzenlenen Ig Nobel ödül töreninde, sinirbilim dalında  Jiangang Liu, Jun Li, Lu Feng, Ling Li, Jie Tian, ve Kang Lee’den olu..
Görsel Telif:

2014 Ig Nobel Sinirbilim Ödülü : Tostta İsa’nın Yüzünü Görmek

Bu yıl 24.sü düzenlenen Ig Nobel ödül töreninde, sinirbilim dalında  Jiangang Liu, Jun Li, Lu Feng, Ling Li, Jie Tian, ve Kang Lee’den oluşan ekip, Tostun Üzerinde İsa’nın Yüzünü Görmek adlı çalışmalarından dolayı Ig Nobel’e layık görüldü. Araştırmacıların tamamı ise Çin ve Kanada’da görev yapan akademisyenler.

Araştırma, tostların üzerinde İsa’nın yüzünü gören insanların beyninde neler olduğunu anlamak için düzenlenmişti.

Ekibin adına ödülü alan Kang Lee, insan yüzünün, her insan tarafından her yerde ve her şekilde çıkarım ve sanrılar yoluyla da olsa tanınabileceğinden bahsetti. Hepimiz bir halı deseninde, yağmur bulutlarında, üstümüze dökülen bir lekede insan yüzü görmüşüzdür. Bunun çok normal olduğunu söyleyen Lee, eğer insan yüzünü hayal  edemiyor veya her şeyden bir insan yüzü çıkarımı yanılsaması yaşamıyorsak, beynimizde birkaç eksik olabileceğinden bahsetti. Konuşmasını tamamlarken izleyici bilimcilere, eğer bir tostun üzerinde İsa’nın yüzünü göremiyorsanız, eBay de 49.99 dolara İsa’nın yüzünü basan tost makinesi alabilirsiniz diyerek salonu kahkaya boğdu.

Çok eğlenceli anlara sahne olan 2014 Ig Nobel ödül töreniyle ilgili yazılarımıza devam edeceğiz. Bu eğlenceli  bilim dünyasına hepinizi davet ediyoruz.

orjinal makale için : “Seeing Jesus in Toast: Neural and Behavioral Correlates of Face Pareidolia,” Jiangang Liu, Jun Li, Lu Feng, Ling Li, Jie Tian, Kang Lee, Cortex, vol. 53, April 2014, Pages 60–77. 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv